FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
dotyczące Microsoft 365 dla firm
Czy Microsoft 365 działa offline? Czy muszę mieć zawsze dostęp do internetu?
Z całą pewnością połączenie internetowe będzie niezbędne na samym początku Twojej przygody z pakietami Microsoft 365 – w czasie ich instalacji oraz aktywacji, umożliwiającej korzystanie z zakupionych aplikacji i usług na Twoich urządzeniach.
Połączenie z siecią jest też potrzebne do pobrania wszystkich aktualizacji Microsoft 365 zapewnianych przez producenta – zarówno poprawek bezpieczeństwa, jak i ulepszeń dokonywanych w pakiecie. Dostęp do internetu jest także niezbędny do zarządzania swoim pakietem i kontem Microsoft 365 (Office 365), np. w zakresie rozliczeń za subskrypcję czy konfiguracji ustawień użytkowników.
Co istotne, do zachowania pełnej funkcjonalności pakietów Microsoft 365 wymagane jest regularne łączenie z siecią – co najmniej co 31 dni. W przeciwnym razie pakiet, mimo ważnej subskrypcji, przejdzie w ograniczony tryb, pozwalający jedynie na wyświetlanie i drukowanie dotychczasowych dokumentów. W takiej sytuacji nie będzie można natomiast tworzyć nowych dokumentów lub edytować już istniejących. Tryb ograniczonej funkcjonalności w takim przypadku zostanie dezaktywowany po ponownym połączeniu z internetem.

Jeśli zakupiony przez Ciebie pakiet obejmuje klasyczne wersje aplikacji biurowych, które możesz zainstalować na swoich urządzeniach, nie ma przeszkód żeby korzystać z Microsoft 365 offline. Takie tradycyjne aplikacje znajdziesz między innymi w pakietach Microsoft 365 dla firm – Microsoft 365 Business Standard (dawniej Office 365 Business Premium) oraz Microsoft 365 Aplikacje dla Firm (dawniej Office 365 Business). Dzięki nim możesz używać Microsoft 365 bez internetu – tworzyć, edytować i zapisywać dokumenty w programach Word, Excel, PowerPoint czy OneNote w dowolnym miejscu i czasie, również wówczas gdy nie masz dostępu do sieci.
Praca z Microsoft 365 (Office 365) offline będzie się jednak wiązać z pewnymi ograniczeniami – brakiem możliwości wyszukiwania i korzystania z gotowych do użycia szablonów dokumentów, udostępniania i współpracy nad dokumentem czy jego automatycznego zapisu w OneDrive. Co do zasady nie będziesz miał również dostępu do dokumentów, które wcześniej zapisałeś w chmurze OneDrive. Jednak jeśli również tę aplikację zainstalowałeś wcześniej na swoim urządzeniu, a niezbędne pliki były przez Ciebie ostatnio używane lub oznaczone jako przechowywane na komputerze (a nie tylko w chmurze), będziesz mógł z nich korzystać offline i dokonywać w nich zmian. Po ponownym połączeniu z siecią edytowane pliki zostaną zaktualizowane w chmurze. Z kolei aplikacja Outlook zapewnia możliwość przeglądania i czytania otrzymanych przed utratą połączenia internetowego wiadomości oraz tworzyć nowe. Do ich wysyłki oraz pobrania nowych e-maili niezbędne będzie jednak przejście w tryb online.

Warto jednak pamiętać, że aplikacje biurowe Office to tylko niewielka część całego pakietu Microsoft 365, wyposażonego w liczne usługi oparte na chmurze. Do wykorzystania ich pełnych możliwości potrzebny będzie jednak dostęp do internetu. Korzystanie z Microsoft 365 online to także większa gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników – zarówno ze względu na aktualizacje pakietu i wyeliminowanie luk bezpieczeństwa, jak i zapisywanie i synchronizowanie danych w chmurze, chroniące Twoje dane na wypadek utraty lub uszkodzenia urządzenia.
Czy Microsoft 365 działa na Windows 7, Windows 8, Windows 10?
Zgodnie z wymogami technicznymi producenta, pakiety Microsoft 365 (Office 365) przeznaczone są na komputery PC z najbardziej aktualnymi wersjami systemu Windows – Windows 8.1 i Windows 10. Od niedawna zmieniła się sytuacja właścicieli urządzeń ze poprzednią wersją systemu. W styczniu 2020 roku zakończyło się bowiem wsparcie Microsoft 365 dla systemu Windows 7 – wciąż popularnego i używanego na wielu urządzeniach, od którego premiery minęło jednak już 10 lat.

Koniec wsparcia Microsoft 365 dla Windows 7 oznacza, że jego użytkownicy nie mają już zapewnianych stałych aktualizacji pakietu i dostępu do ulepszeń aplikacji i usług. Mimo to producent wyznaczył dodatkowy okres przejściowy, w czasie którego zagwarantował dostęp do aktualizacji bezpieczeństwa pakietu (np. eliminujących groźne luki w zabezpieczeniach) przez kolejne 3 lata. Oznacza to, że użytkownicy korzystający z Microsoft 365 (Office 365) zyskali czas na zmianę zainstalowanego na urządzeniu systemu operacyjnego Windows na nowszy (np. Windows 10) do stycznia 2023 roku. Zalecane jest jednak jak najszybsze dokonanie przeniesienia – korzystanie z aplikacji Microsoft 365 na już nieobsługiwanym Windows 7 może wiązać się z występowaniem problemów z wydajnością, stabilnością i niezawodnością pakietu. Po zmianie systemu Windows na aktualny, wszystkie funkcje i aktualizacje Microsoft 365 zostaną wznowione.

Warto zwrócić uwagę na to, że pakiety Microsoft 365 podlegają regulacjom nowoczesnych zasad cyklu życia Microsoft, które wymagają od użytkowników przestrzegania bieżących wymagań serwisowych i systemowych dla poszczególnych produktów i usług. Oznacza to konieczność dostosowania się do nich w wyznaczonym czasie, w celu uniknięcia pogorszenia warunków korzystania z wybranych produktów Microsoft, a nawet przerw w ich działaniu. Producent zobowiązał się do powiadomienia użytkowników swoich produktów z co najmniej 12 miesięcznym wyprzedzeniem o planowanym zakończeniu obsługi i udzielania wsparcia technicznego usług i aplikacji objętych programem nowoczesnych zasad cyklu życia, co pozwala na swobodne dokonanie zmian przez użytkowników.
Czy Microsoft 365 działa na komputerach Mac?
Wszystkie pakiety Microsoft 365 (Office 365) mogą być stosowane zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i na komputerach Mac. Zgodnie z określonymi przez producenta wymaganiami technicznymi usługi Microsoft 365 dla firm oraz dla użytkowników domowych są zgodne z trzema najnowszymi wersjami systemu macOS (najbardziej aktualnej wersji i dwóch poprzednich).

Aplikacje Microsoft 365 dostosowane są do poszczególnych urządzeń i ich systemów, dlatego też ich funkcje mogą się nieco różnić między sobą. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie pakiety Microsoft 365 zapewniają dostęp do klasycznych wersji aplikacji Office – do zainstalowania na komputerze Mac czy PC (np. Microsoft 365 Business Basic, dawny Office 365 Business Essentials). W takim przypadku na komputerach Mac działają jednak aplikacje online, uruchamiane z poziomu przeglądarki internetowej.

W zależności od wybranego rodzaju pakietu, Microsoft 365 może działać na jednym lub na kilku komputerach Mac (lub PC) w ramach jednej subskrypcji – np. pakiet Microsoft 365 Business Standard (dawniej Office 365 Business Premium) przeznaczony jest nawet na 15 urządzeń, w tym 5 tabletów, 5 smartfonów oraz 5 komputerów PC lub Mac.
Czy Microsoft 365 działa na telefonie?
Pakiety Microsoft 365 (Office 365) zapewniają elastyczną pracę z dowolnego miejsca, dzięki możliwości zainstalowania i korzystania z aplikacji Office na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach z systemem iOS i Android. Dzięki temu subskrybenci usług Microsoft 365 mogą wyświetlać, tworzyć, korzystać z zaawansowanych opcji edycji, udostępniać i współpracować nad dokumentami za pomocą telefonów i mają zapewniony do nich stały dostęp np. w czasie podróży.

Aplikacje mobilne Microsoft są bezpłatne i dostępne dla każdego posiadacza urządzeń przenośnych. Jednak użytkownicy biznesowych i domowych pakietów Microsoft 365 mogą skorzystać z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych na telefony – Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Outlook – z dodatkowymi funkcjami premium i korzystać z nich na tylu urządzeniach mobilnych, ile zostało wskazanych w warunkach subskrypcji (np. 5 smartfonów i 5 tabletów). Mogą oni zainstalować na swoich urządzeniach wszystkie dostępne aplikacje Office lub wybrane spośród nich, te które okażą się im najbardziej przydatne. Warto jednak podkreślić, że w planie Microsoft 365 Aplikacje dla Firm (dawniej Office 365 Business) brak wersji premium aplikacji mobilnej Outlook, z której mogą bez przeszkód korzystać użytkownicy pozostałych planów biznesowych. Aby skorzystać z aplikacji mobilnych na swoim telefonie należy pobrać i zainstalować wybrane z nich za pośrednictwem sklepu Google Play (dla urządzeń Android) lub Apple Store (iOS) oraz zalogować się na swoim koncie Microsoft 365.

Oprócz wymienionych wcześniej programów, użytkownicy Microsoft 365 mogą również skorzystać na swoich urządzeniach przenośnych z innych przydatnych aplikacji Microsoft – OneDrive (zapewniająca dostęp do schowka w chmurze), Teams (do współpracy i komunikacji z zespołem), Office Lens (do skanowania dokumentów), Yammer (do kontaktu ze współpracownikami), Delve (do przepływu dokumentów w firmie) czy Stream (do udostępniania materiałów wideo).

Od niedawna subskrybenci Microsoft 365 (Office 365) mogą również na swoich telefonach lub tabletach zainstalować jedną aplikację, która łączy w sobie programy Word, Excel oraz PowerPoint. Jest ona także darmowa, lecz tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość korzystania z pełnych możliwości Office Mobile. Oprócz tego, że pozwala ona zastąpić aż trzy dotychczasowe aplikacje i zaoszczędzić miejsce na swoich urządzeniach, to wyposażona jest dodatkowo w rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o obsłudze mobilnej. Nowa aplikacja pakietu Office umożliwia intuicyjną, płynną i szybszą pracę na smartfonie lub tablecie, bez konieczności przełączania się pomiędzy poszczególnymi programami, co znacząco poprawia efektywność. Oprócz doskonale znanych funkcji Word, Excel i PowerPoint zapewnia ona użytkownikom możliwość dostępu do zasobów zapisanych w chmurze OneDrive, przekształcania zdjęć w edytowalne dokumenty, skanowanie plików PDF i kodów QR, podpisywania dokumentów PDF, wykonywanie zdjęć tablic i ulepszania ich dla najlepszej czytelności. W aplikacji Office z łatwością można także tworzyć wygodne notatki Sticky Notes i przesyłać pliki na inne urządzenia. W jej przypadku do rozpoczęcia pracy niezbędne jest również jej pobranie z Google Play (Android) lub Apple Store (iOS), zainstalowanie na telefonie lub tablecie oraz zalogowanie się na swoim koncie Microsoft 365.
Czy Microsoft 365 jest bezpieczny?
Usługa Microsoft 365 jest bezpiecznym rozwiązaniem dla firm – została wyposażona w najnowocześniejsze narzędzia zapewniające maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom oraz danym. Obejmuje ona aż ponad 1000 mechanizmów kontroli zabezpieczeń i prywatności, gwarantując w ten sposób swoim subskrybentom zgodność z najważniejszymi przepisami i wymogami międzynarodowymi i branżowymi.

Microsoft 365 (Office 365), wyposażony w technologie Exchange Online Protection, pozwala skutecznie chronić Twoją firmową skrzynkę pocztową przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Użytkownicy planów biznesowych Microsoft 365 mają także możliwość zarządzania dostępem do najważniejszych danych firmowych oraz kontrolę nad zasadami dotyczącymi regularnego resetowania haseł przez członków organizacji. Usługa gwarantuje także bezpieczne przesyłanie i udostępnianie plików oraz ich przechowywanie w chronionej chmurze OneDrive.

Dla usługi Microsoft 365 zapewnione są również stałe, regularne aktualizacje, obejmujące nie tylko ulepszenia narzędzi czy nowe funkcje, ale przede wszystkim aktualizacje bezpieczeństwa, które pozwalają wyeliminować wszelkie luki w zabezpieczeniach oprogramowania.
Czy Microsoft 365 jest darmowy?
Usługa Microsoft 365 dla firm (Office 365 dla firm) jest odpłatna i zapewnia dostęp do pełnych wersji aplikacji i narzędzi, w jakie zostały wyposażone poszczególne wersje pakietów biznesowych. Dla użytkowników udostępnione zostały wygodne subskrypcje rozliczane miesięcznie lub rocznie, pozwalające na ponoszenie stałych, lecz niezbyt wysokich kosztów.

Użytkownicy prywatni (domowi) mają jednak możliwość korzystania także z bezpłatnego dostępu do aplikacji Office online, takich jak Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Outlook oraz Skype. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie są to klasyczne wersje programów, do zainstalowania na urządzeniu, a jedynie ich wersje online, dostępne za pośrednictwem przeglądarki i wymagające dostępu do sieci. Co więcej w darmowym wersjach ograniczona została zawartość aplikacji w porównaniu z odpłatnymi – obejmują one mniej narzędzi i funkcji.

Jeśli potrzebujesz jedynie podstawowych narzędzi Microsoft 365 do użytku domowego, to takie darmowe programy Office mogą być dla Ciebie wystarczające. Aby z nich skorzystać należy na stronie office.com utworzyć lub zalogować się do swojego konta Microsoft, a następnie rozpocząć pracę w wybranej aplikacji Office dostępnej online. Jeśli jednak potrzebujesz innych usług Office lub ich pełnych wersji, niezbędny jest zakup odpowiedniego pakietu Microsoft 365 (Office 365).